להשיג תוצאות בחדר כושר

כולנו כאשר אנחנו נרשמים לחדר כושר, בונים תוכניות אימון כאלו ואחרות, מקפידים מידי שבוע לפקוד את חדר הכושר, וכמובן משקיעים באימונים ובתזונה על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר שאנחנו רוצים במהירות הגדולה ביותר.

 חשוב לי לציין כי אינני מדריך חדר כושר מוסמך, אך מאמר זה נכתב מניסיון של 4 שנים אינטנסיביות בחדרי הכושר, ולאחר הרבה קריאה, וכמובן המון ניסוי וטעייה.

 לפני 4 שנים בהיותי סטודנט צעיר באוניברסיטה הפתוחה ברעננה נרשמתי למכון בסביבת המגורים שלי אז באזור המרכז חולון \ בת-ים. חדר כושר בבת ים היה לי מעולה, קרוב לבית, חציית כביש מהים, כל זה דירבנו אותי להתחיל ולתחזק את המכונה הלא ברורה הזו שנקראת גוף.

מועדון כושר בבת-ים , שם הכל התחיל

 לאט לאט ועם המון רצון. פימפמתי משקולות במכון הזה: מכון כושר במלון ליאונרדו בבת-ים, רצתי, הזעתי, הייתי במסה ואז בחיטוב, כל זה מבלי להבין את הרכב וצורכי הגוף.

 כידוע לכולם, תזונה, אימונים ומנוחה היא ההרכב להצלחה ולהשגת התוצאות שאנו רוצים. עם השנים, והתפתחות הטכנולוגיה והמחקרים היחסיות בין 3 המרכבים משתנה. כל מאמן, מדריך חדר כושר. או עוסק בתחום יגיד לכם יחסיות שונה אך גם אם המספרים משתנים בהתאם לכל מתאמן ומתאמנת. הדירוג בינהם זהה.

חשיבות ההרכב להצלחה היא – תזונה 50 אחוז. אימונים 35 אחוז. מנוחה 15 אחוז.

בואו נפרט מעט על כל אחד מתהליכים. 

 תזונה– המרכיב החשוב ביותר להצלחה הוא התזונה. יש משפט אחד ששמעתי ואהבתי שאומר ״אתם נראים פשוט כמו שהתזונה שלכם נראת״. התזונה משפיעה על כל תהליך התפתחותי שמתרחש לנו בגוף. בין עם זה לגדול ולפתח שריר – תהליך של מסה. או בין אם זה לחטב את הגוף ולהוריד את אחוזי השומן – חיטוב. כל תהליך כזה או אחר בגוף מושפע מהתזונה שלנו. אם נהיה קיצוניים יותר, אפילו מחלות לא עלינו, ובעיות רפואיות, איכשהו מתחילות מתזונה ונגמרות בתזונה. תזונה הוא הדלק של הגוף. וכל מתאמן חדר כושר מתחיל חייב להכיר את אבות המזון שלנו –

פחמימות – הדלק המסיבי של הגוף שלנו, למעשה מהווה את רוב האנרגיה להתקיימות שלנו בכלל, ולפעילות היומיומית שלנו בפרט.

הזנה רבה של פחמימות טובות, במידתיות ובקרה בעצם גורמים יחד עם החלבון לגדילה במסת שריר.

חלבונים – תתחילו לשנן את המילה חלבונים הם בהחלט החבר הכי טוב של כל מפתח גוף. עם הזמן אתם תכירו כל אחד מהמאכלים עשירים בחלבון. החלבון משפיע ישירות על השריר. השריר סופג את החלבון בצורה הטובה ביותר ולמעשה מסייע בתיקון השריר לאחר אימון ובחיזיקו.

שומנים – השומנים הם הפחד של כולם, כולם מפחדים לאכול אותם באופן מודע, ובעצם לא יודעים שהם מכניסים שומן בכל ארוחה שלהם ובכל מאכל. ישנם סוגי שומנים רעים וטובים. מומלץ לאכול שומן איכותי, וכמות השומן שמומלץ להכניס משתנה בהתאם לתוכנית האימון.

 אימון –  חשוב שאימון המשקולות שאתם מבצעים יהיה עצים ברמה כזו שתרגישו את האימון לאחר סיומו. במידה ואתם מרגישים תפוסים וכואבים מעט לאחר אימון – מצוין. האימון שביצעתם היה עצים. במידה ולא – תבדקו שוב את

תוכנית האימון שלכם. מומלץ לשנות את תוכנית האימון לעיתים תקופות על מנת להגביר את אפקטיביות האימון.

 מנוחה –  מנוחה טובה מסתכמת בשינה טובה, מומלץ לישון בין 6-8 שעות בלילה. חשוב להקפיד על מנוחה נכונה. אימונים עצמים סוחטים את הגוף שלכם מאנרגיה, בטח בחודשים הראשונים של העבודה. ושינויים קיצונים של תזונה, כמו העלאת פחמימות הורדת פחמימות, חיטוב, מסה וכו׳. יכולים להוסיף עייפות או מנגד להוסיף אנרגיה.

 חשוב להבין את משמעות האימון התזונה והמנוחה. למעשה במהלך אימון כאשר אנו מרימים משקולות, דוחקים חזה, או מבצעים פעולות ספורט, אנחנו למעשה נוזקים את השרירים. סיבי השריר נהרסים במהלך אימון משקולות. מנוחה נכונה ותזונה נכונה, לא רק מיד לאחר האימון אלא גם באופן כללי, מתקנת את השריר ובונה אותו בצורה טובה יותר.

את כל הנאמר כאן רכשתי מניסיון אישי בחדר כושר בבת-ים.